Carlo Ancelotti merr përgjegjësinë për poshtërimin nga Barcelona

Carlo Ancelotti nuk mund ta fshihte zhgënjimin e tij teksa shikonte skuadrën e tij Real Madrid duke u shkatërruar në një humbje të theksuar 4-0 në el Clasico nga Barcelona.

Mysafirët dolën fitues bindës në Santiago Bernabeu, duke dominuar ndeshjen pothuajse nga fillimi në fund.

Madridi ishte pa yllin kryesor, Karim Benzeman, por Ancelotti nuk ishte në disponim për të justifikuar pas një paraqitjeje për të cilën ai mori përgjegjësinë e plotë.

“Është e vështirë sepse është një el Clasico, për tifozët kur luajmë kundër Barçës… është një goditje, ne kemi humbur një betejë, ne ende kemi një avantazh dhe duhet të qëndrojmë të qetë dhe të kthejmë lojtarët tanë të lënduar”, u shpjegoi Ancelotti gazetarëve pas ndeshjes.

“Ne ishim të panjohur, gjithçka shkoi keq, ne duhet ta harrojmë këtë dhe të ecim përpara, ne kemi një epërsi të madhe (në La Liga). Unë, trajneri, kam faj”.

Pavarësisht poshtërimit të së dielës, Madridi mbetet në garën për të marrë titullin e ligës nga fqinjët Atletico, që janë kampion në fuqi.